VM

Будівництво і ремонт

Властивості сплавів

Точність шліфування деталі залежить значною мірою від зносостійкості правлячого інструменту. Що швидко зношується правлячий інструмент неекономічний і не може забезпечити правильної геометричної форми шліфувального круга при правці. У цьому відношенні слід віддавати перевагу твердосплавним правлячим інструментам, так як вони відрізняються найбільшою зносостійкістю.

Якщо прийняти знос твердого сплаву ВК6 за одиницю, то загартована швидкорізальна сталь зношується в 50 разів швидше, а загартована інструментальна вуглецева сталь в 100 разів швидше.

Фізико-механічні властивості вольфрамокобальтових твердих сплавів дозволили застосовувати твердосплавні диски вельми малих габаритів (зовнішній діаметр 18-25 мм, товщина 2,5 мм) для виправлення абразивних кіл на операціях точного шліфування.

Твердосплавні правлячі інструменти застосовуються у вигляді монолітних дисків і дисків з твердосплавних крихти. Останні виготовляються у вигляді дисків з латуні, причому на диски напаиваются крихти твердого сплаву; ці диски застосовуються для виправлення шліфувальних кіл будь-якої твердості та зернистості. При цьому якість обробленої ними поверхні відповідає 7-9-му класах чистоти по ГОСТ 2789-51, а точність обробки дорівнює 0,01-0,02 мм.

Малогабаритні твердосплавні диски не вимагають застосування шарикопідшипників, так як диски обертаються в підп’ятниках, виготовлених також з твердих сплавів.

Товщина правлячих твердосплавних дисків повинна бути мінімальною і обумовлюватися їх міцністю. Чим менше товщина твердосплавного диска, тим менші сили будуть виникати в процесі виправлення і, отже, тим менше будуть віджимання, що ведуть до викришування кромки шліфувального круга.

Твердосплавні малогабаритні диски виготовляються як цілісні, так і збірні. Матеріал дисків — твердий сплав ВК6, твердість їх = 88-90.